Wstęp do świata jachtów i żeglugi czyli kilka słów na temat patentów żeglarskich

2014-05-24
Witamy w nowym serwisie poświęconym jachtom, żegludze, a także szkoleniom żeglarskim! Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo przydatne artykuły na najróżniejsze tematy związane z morzem. Na początku, w pierwszym artykule zajmiemy się wstępem do żeglarstwa, czyli tym od czego powinniśmy zaczynać naszą przygodą z jachtami.

Każdy miłośnik żeglowania musi przejść przez pewne etapy “wtajemniczenia” w specyfikę jachtów, nawigowania oraz rejsów morskich (oczywiście jeśli nie interesuje nas jedynie bierna strona żeglowania, jeśli chcemy być jedynie pasażerami wówczas uprawnienia nie będą nam potrzebne). Zanim będziemy mogli sami zacząć sterować jachtem i wypływać w dłuższe rejsy będziemy musieli przejść przez pewne etapy szkolenia i zdobyć odpowiadające im patenty żeglarskie (wydawaniem patentów żeglarskich zajmują się różne szkoły żeglarskie, w Warszawie jest to np. Train-And-Sail).

Patenty żeglarskie to rodzaj uprawnień pozwalających na pływanie określonym typem łodzi po wodach śródlądowych, morskich wewnętrznych lub morskich międzynarodowych (jest to więc takie “prawo jazdy” różnych kategorii dla osób sterujących jachtami i statkami). Każdy kandydat na przyszłego “wilka morskiego” musi wcześniej przejść odpowiednie przeszkolenie, dzięki któremu zdobędzie wiedzę i umiejętności potrzebne podczas żeglugi. Każdy kurs kończy się stosownym egzaminem, który sprawdza zdobyte umiejętności. Po pozytywnym zdaniu egzaminu kandydat zdobywa określony patent żeglarski oraz uprawnienia, które mu odpowiadają. Dokument, który otrzymamy wielkością odpowiada dowodowi osobistemu lub karcie bankomatowej, z łatwością można więc go umieścić w portfelu.

Patenty żeglarskie musimy zdobywać po kolei, a więc jeśli chcemy zdobyć najwyższy patent (kapitana jachtowego) uprawniający do żeglowania po wodach morskich międzynarodowych bez żadnych ograniczeń musimy zdobyć wcześniej “niższe” patenty - najpierw patent żeglarza jachtowego, a następnie jachtowego sternika morskiego. Dopiero mając te dwa patenty żeglarskie będziemy mogli ubiegać się o zdobycie patentu kapitana jachtowego. Proces zdobywania patentów wygląda może nieco skomplikowanie ale w praktyce już sam patent żeglarza jachtowego pozwoli nam na bardzo wiele możliwości spędzenia wolnego czasu pod żaglami.