Alternatywa dla jachtów żaglowych - jachty motorowe i podstawowe patenty motorowodne

2014-05-24

W poprzednim wpisie zajmowaliśmy się tematem patentów żeglarskich, warto przy okazji powiedzieć co nieco również na temat innych szkoleń dla miłośników jachtów - szkoleń motorowodnych. Szkolenia motorowodne to alternatywa dla szkoleń żeglarskich, a  uprawnienia, które możemy podczas nich zdobyć będą nam pozwalać na pływanie łodziami z napędem motorowym.

Podobnie jak w przypadku patentów żeglarskich, tak również patenty motorowodne podzielone są na różne stopnie zaawansowania. Pierwszym, podstawowym patentem motorowodnym jest sternik motorowodny (patent sternika motorowodnego można zdobyć m.in. w szkole żeglarskiej Train-And-Sail w Warszawie), który uprawnia do pływania jachtami motorowymi po wodach śródlądowych (jeziorach, rzekach, zalewach itp.) oraz po wewnętrznych wodach morskich łodzią o długości kadłuba do 12 metrów.

Do celów rekreacyjnych patent sternika motorowodnego w zupełności wystarcza, gdyż pozwala pływać w wielu ciekawych lokalizacjach, jednak jeśli z jachtami wiążemy przyszłość i chcemy również związać z nimi naszą karierę zawodową wówczas niezbędne staną się również inne patenty motorowodne - patent motorowodnego sternika morskiego, a następnie patent kapitana motorowodnego. I o ile patent sternika motorowodnego jest dość łatwy do zdobycia - wystarczy odbyć kurs przygotowujący i zdać egzamin - o tyle zdobycie wyższych kwalifikacji wiąże się już ze znacznie większymi wymaganiami, a także koniecznością zdobycia doświadczenia podczas rejsów.