patenty żeglarskie

Patenty żeglarskie w jaki sposób je zdobyć

2014-07-06

Sporty wodne od dawna posiadają w naszym kraju oddaną grupę zwolenników. Nie jest to zresztą nic dziwnego, zwłaszcza, kiedy pod uwagę weźmiemy liczne, wynikające z nich korzyści – pozwalają one odpocząć od zgiełku miasta, a z uwagi, że uprawiane są w atrakcyjnych krajobrazowo regionach, są także świetną okazją do poznania nowych, nieznanych dotąd zakątków.

Warto jednak pamiętać, że uprawiając któryś z nich – a zwłaszcza żeglarstwo oraz sport motorowodny – potrzebować będziemy odpowiednich uprawnień. W naszym kraju są to patenty żeglarskie i motorowodne, a najniższe z nich, czyli między innymi sternik motorowodny, dostępne są już dla czternastolatków. Aby móc ubiegać się o jeden z nich trzeba przejść odpowiednie szkolenie, a następnie zdać państwowy egzamin.

Pierwsze stopnie żeglarskiego i motorowodnego wtajemniczenia nie wiążą się jednak z trudnym testem – żaden miłośnik wodnej aktywności nie będzie miał więc problemów z ich zdaniem, jednak wyższe patenty wymagają już od nas znacznie większych umiejętności.