Jak pływać po Pętli Żuławskiej?

2016-03-30

Pętla Żuławska jest drogą wodną w województwie pomorskim, przeznaczoną zarówno dla bardziej oraz mniej doświadczonych żeglarzy. Jednak mimo wszystko, każdy powinien stosować się do określonych zasad, aby rejs był bezpieczny.


Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż pływać powinno się od świtu do zmierzchu. Można powiedzieć, że łodzią motorową pokonuje się od sześciu do ośmiu kilometrów na godzinę, dlatego przy planowaniu postojów trzeba uwzględnić czas, w jakim dopłynie się do danej przystani. Przy wyznaczeniu trasy należy również uwzględnić fakt, że śluzy są otwierane w określonych godzinach.


Możliwe jest również pływanie nocne, aczkolwiek wówczas należy mieć odpowiednie dokumenty oraz wyposażenie w postaci świateł i odpowiednich narzędzi ratunkowych. Również przy pływaniu po zmroku konieczna jest wzmożona uwaga ze względu na sieci rybackie.


Na pętli żuławskiej znajduje się sześć śluz, które umożliwiają pokonanie różnych poziomów rzek. Wpłynięcie do śluzy należy uzgodnić z obsługą telefonicznie na pół godziny przed przybyciem. Przy podpływaniu do zamkniętej śluzy, należy najpierw przycumować łódź w awanporcie oraz czekać na otwarcie wrót. Zwykle otwierane są jedne wrota, co daje około 4,5 metra na wykonanie manewrów. Przed wpłynięciem do śluzy należy przygotować cumy, w celu przymocowania łodzi wewnątrz śluzy.