Sternik motorowodny - czy warto zapisać się na kurs

2016-05-04

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Już wkrótce wielu z nas wyruszy nad wodę, aby odpocząć od codziennych obowiązków. Jedni będą beztrosko wylegiwać się na leżaku, inni łowić ryby, a jeszcze inni zapewne zechcą bardziej aktywnie spędzić urlop i spróbować chociażby sportów motorowodnych. Miłośników skuterów wodnych czy motorówek nie brakuje. Jednak, żeby móc skorzystać z tych atrakcji, niezbędny jest patent sternika motorowodnego. Jak  zatem zdobyć stosowne uprawnienia? Koniecznie należy ukończyć właściwe szkolenie.


Sternik motorowodny to kurs organizowany przez instytucje uprawnione do tego typu szkoleń. Doświadczona kadra specjalistów profesjonalnie przygotowuje do bezpiecznego poruszania się jachtami motorowymi po wodach śródlądowych, a także po morzu, w odległości 2 mil morskich od linii brzegowej. Uczestnikiem kursu może być praktycznie każdy. Jedynym warunkiem jest ukończenie 14 lat i w przypadku nieletnich, pisemna zgoda ich prawnych opiekunów czy rodziców.


Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Każdy uczestnik musi zapoznać się z przepisami obowiązującymi na akwenach wodnych, a także nauczyć się manewrowania motorówką. Szkolenie kończy się egzaminem. Uzyskanie pozytywnego wyniku uprawnia do otrzymania patentu sternika motorowodnego. Jego posiadacz może w pełni korzystać z przywilejów, jakie daje ten dokument.