Jachtowy sternik morski - szkolenia żeglarskie

2016-06-24

Patent jachtowego sternika morskiego jest drugim w hierarchii patentem żeglarskim w Polsce. Kandydat podchodzący do egzaminu musi spełnić nieco więcej wymagań, niż stawia się przed przyszłymi żeglarzami jachtowymi. W naszym kraju sporo ośrodków szkoleniowych organizuje szkolenia żeglarskie na jachtowego sternika morskiego, więc zainteresowane osoby mogą wybrać dogodne dla siebie bez problemu. Jakie wyzwania stoją przed kandydatami i jakie warunki trzeba spełnić?


Kto może zostać jachtowym sternikiem morskim?

O ile do wyrobienia patentu pierwszego stopnia wystarczy wiek czternastu lat, ten wymaga ukończenia osiemnastu. Ponadto, musi tez odbyć co najmniej dwa rejsy po morzu o łącznym czasie dwustu godzin. Następnie pozostaje uczestnictwo w szkoleniach żeglarskich oraz zdanie egzaminu, i można odebrać swój patent.

Jakie uprawnienia posiada jachtowy sternik morski?

Oprócz prowadzenia jachtu po wodach śródlądowych, sternik morski może również wypływać na morze okrętem nie dłuższym niż osiemnaście metrów. W ten patent wliczony jest również patent motorowodnego sternika morskiego, który zezwala na prowadzenie jachtów motorowych po wodach morskich i śródlądowych. Wielu kandydatów na żeglarzy wybiera właśnie takie szkolenia żeglarskie, ponieważ pierwszy stopień patentu daje w porównaniu z drugim niezbyt wielkie możliwości.